Extraliga mužů 6. kolo, čt 16. 11. 2023, 18:00

0:3

VK Jihostroj České Budějovice

(16:25, 23:25, 27:29)

Sestava

Domácí: Mišek, Koloušek, Guimaraes, Sztolarik, Benda, Danylov, libero Krejčíček. Střídali: Mečiar, Perry, Míček, Hilšer, Přibyl

Hosté: Ondrovič, Sobrinho, Balabanov, Sedláček, van Schie, Luengas, libero Michálek.  Střídali: Rodriguez, Emmer

Popis utkání

Vstup do zápasu se povedl lépe Jihostroji a postupně rozdíl ve skóre narůstal. Když hosté odskočili domácím až o pět bodů, bere si domácí trenér Provazník za stavu 8:13 oddechový čas. Ale ani jeho taktické rady domácímu týmu nepomohly a hosté dál postupně navyšovali vedení. Jihočeši se mohli opřít jak o svůj kvalitní servis, který dělal domácím přihravačům značné problémy, tak o dobře zorganizovanou obranu v poli i na síti. Ani dvojstřídání nahrávače a univerzála domácích (do hry poprvé v zápase zasahují Perry a Hilšer) již nezměnilo nepříznivý vývoj setu a Budějovice v poklidu dohrávají set, ve kterém vítězí 25:16.

Do druhého setu nastoupili domácí se změnou v základní sestavě, Sztolarika nahradil na postu univerzála Perry a od začátku to vypadalo, že ze sebe shodili nervozitu, která je svazovala v prvním setu, což se projevilo jak předvedeném výkonu i ve skóre. Dalším oživením byl příchod domácího smečaře Mečiara. Ve střední části se při Guimaraesově podání ujímají domácí poprvé vedení 15:14, ale Jihostroj nekompromisním útokem Sedláčka srovnává. Hosté na rozdíl od prvního setu výrazně více kazí podání, což hraje domácím do karet. Po dvou nevynucených chybách Beskyd sice Jihostroj odskakuje na 20:17, Danylov si však útokem středem bere podání zpět na svou stranu. To za něj jde odehrát mladíček Přibyl, který se úkolu zhostil na výbornou. Domácí snižují na 19:20. Dramatickou koncovku ukončuje ulívkou hostujícím Luengas a Jihostroj vede 2:0.

Třetí set začali lépe domácí. Při Perryho podání vedou 9:7 a přichází oddechový čas hostí. Při Balabanově podání naopak bodově odskakují hosté a hru přerušuje domácí trenér. Do koncovky oba trenéři míchají sestavami. Drama a boj o každým míč až do konce setu. Jihostroj má mečbol, ale Benda útočí nekompromisně z hlavního kůlu, srovnáno 25:25. Perry skvělý servis, Beskydy setbol 26:25. Vzápětí Sztolarik zablokován, je srovnáno. Perry útočí a získává další setbol 27:26, který odvrací hostující van Schie útokem z handy. Luengas přímým bodem zařizuje druhý mečbol hostí, který proměňuje úspěšný budějovický blok. Jihostroj si z Beskyd odváží tři body za výhru 3:0.

Autor: Alice Zemanová, Foto: Jan Smekal

Vyjádření k utkání

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „První set byl z naší strany takový nervózní, až trochu utlumen, a proto takový výsledek. Do druhého setu jsme to trošku prostřídali. Myslím, že volejbal to nebyl z obou stran úplně nejhezčí, byl hodně defenzivní a záviselo čistě na tom, kdo se více opře do servisu a kdo se toho nebál v koncovce. Myslím, že jsme si set zasloužili, ale gratuluji soupeřům a my jdeme dál do dalšího zápasu.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „Zasloužené tři body pro Budějovice. Dneska byli většinu zápasu lepší na servisu, agresivnější v dohrávce vysokých míčů. My jsme dneska udělali víc nevynucených chyb, než bych si představoval. Na druhou stranu nemůžeme čekat, že v každém zápase s týmy z první čtyřky budeme získávat body. Od kluků to byl dneska výkon dle mého opět zajímavý, možná nám chybělo 5% našeho výkonu proti Kladnu. Pokud bychom to dokázali udržet stejně, tak si myslím, že bychom minimálně jeden set urvali a zápas by mohl být zase o něco zajímavější. Dobře jsme bránili, ale trošku hůř jsme přihrávali. Je vidět, že tady prostě nejsme doma. Jsme tu jako hosté, přijdeme do haly pouze na zápas, vidíme ji poprvé… je to těžké. Nemůžeme si pomoct servisem a potom ve vyrovnaných koncovkách, kde si domácí obvykle pomůžou servisem, my vypadáme jako hostující tým.“

Eduardo Carisio (kapitán VK Jihostroj České Budějovice): „Byl to těžký zápas. Poslední zápas hrály Beskydy 2:3 s Kladnem, a tak jsme věděli, že to jednoduché nebude. Ale nakonec jsou z toho dobré tři body.“

Andrzej Kowal (trenér VK Jihosroj České Budějovice): „Nebyl to špatný zápas a jsme rádi, protože jsme vyhráli pro nás velmi důležitý zápas, obzvlášť tady. Jsem rád, že jsme vyhráli ve druhém a třetím setu dvě těžké koncovky. Gratuluji klukům a jdeme do dalšího zápasu.“