Projekt

Volley Beskydy je název volejbalového projektu, který je svým způsobem unikátní. Jeho vizí je nejen dosahování špičkových výsledků a úspěchů na vrcholové úrovni, ale také zprostředkování možnosti sportovat velkému množství dětí a mládeže. Tuto vizi naplňujeme prostřednictvím pyramidy, jejíž základnu tvoří nevýkonnostní barevný minivolejbal (BMV) s cílem probudit zájem o sport u nejmenších dětí ve věku 6-10 let. Na BMV pak navazují týmy od žákovských až po juniorské kategorie, které již vychovávají i výkonnostní sportovce. Vrcholem pyramidy je profesionální extraligový tým mužů. Projekt Volley Beskydy sdružuje několik klubů v Moravskoslezském kraji, čímž těží ze synergického efektu vzájemné spolupráce.

Klub

Black Volley Beskydy je tvořen nejen nejlepšími hráči partnerských klubů Blue Volley Ostrava, Green Volley Frýdek-Místek a Red Volley Frýdlant n/O, ale je každoročně doplňován posilami z jiných extraligových klubů z domova i ze zahraničí.

Výsledky

Mužský tým se na volejbalové scéně objevil poprvé pod hlavičkou Green Volley Beskydy v sezóně 2014/2015 jako účastník 2. ligy mužů. Ambice týmu byly od začátku jasné - probojovat se do nejvyšší republikové soutěže a to v souladu s filozofií klubu hrát co nejvíce s vlastními odchovanci.

První sezóna ještě postup do 1. ligy nepřinesla. Tým, v jehož středu nastupovali vedle zkušených borců také naši junioři, obsadil konečné druhé místo za dlouhodobě suverénními Bučovicemi.

V další sezóně již tým prokázal svou sílu a stal se vítězem 2. ligy 2015/2016 a po úspěšném zvládnutí baráže o 1. ligu se tak mohl tým těšit a začít připravovat na kvalitnější soupeře.

Sezóna 2016/2017 tak byla historicky první ve druhé nejvyšší soutěži a to navíc pod novým názvem Black Volley Beskydy. Jako nováčkovi soutěže se týmu povedlo základní část vyhrát a měl tak nejlepší výchozí podmínky pro play-off, kde podlehl až ve finále Turnovu.

Postupně se tým etabloval mezi nejlepší české mužské týmy a tak není divu, že další dvě sezóny 2017/2018 a 2018/2019 měly obdobný průběh. Poměrně jednoznačné vedení v 1. lize, vítězství v play-off a následně pak těsný neúspěch v konfrontaci s extraligovými týmy. Nejprve to byla bitva proti Aero Odolena Voda, posléze dramatická baráž proti Volejbalu Brno. Po dohodě právě s posledně jmenovaným došlo k odkoupení práv na Extraligu mužů.

První extraligová sezóna 2019/2020 byla pro celý klub velkou zkouškou. Management klubu se musel vypořádat nejen se složením hráčského kádru, když v době získání licence již měla většina hráčů domluvené angažmá, ale také s absencí odpovídajícího zázemí. I přes všechny peripetie se nakonec první sezónu podařilo extraligu udržet a klub tak mohl vykročit do další sezóny. Ta se vzhledem k vládním opatřením kvůli Covid-19 ukázala jako velmi mimořádná. S výjimkou prvního zápasu se celá odehrála bez diváků, kteří mohli své hrdiny sledovat pouze díky online přenosům. Tým se v sezóně 2020/2021 probojoval do play-off. Kvůli administrativnímu pochybení byl poslední zápas skrečován ve prospěch Aera a Black Volley Beskydy tak nakonec obsadil konečné 10. místo.

Osobnosti

Vavřinec Pečinka – zakladatel projektu Volley Beskydy, vizionář, donátor

Michal Provazník – předseda klubů projektu Volley Beskydy, současný extraligový trenér mužů Black Volley Beskydy

Přemysl Kubala – odchovanec Frýdecko-Místeckého volejbalu, bývalý reprezentant, první extraligový trenér Black Volley Beskydy