Extraliga mužů 20. kolo, so 10. 2. 2024, 17:00

Z Benátek jsme přivezli 2 vítězné body

Black Volley Beskydy, který ve čtvrtek v dohrávce 19. kola podlehl bez zisku setu Jihostroji doma Benátky přehrál 3:0, ale Benátky poslední dobou hrají velmi kvalitní volejbal a v utkání měly mít více ze hry. Pikantností utkání byl souboj otce a syna. Jakub Koloušek asistuje domácímu trenérovi Benátek Alešovi Dittrichovi a jeho syn Matěj Koloušek od roku 2022 reprezentuje Black Volley Beskydy. Benátky nedokázaly udržet výborný výkon z prvních tří setů a z dnešního zápasu získaly pouhý bod za prohru 2:3. Black Volley Beskydy si odvážejí domů dva body.

VK Benátky nad Jizerou

2:3

Black Volley Beskydy

(25:23, 23:25, 25:22, 17:25, 11)

Sestava

Domácí: Tomas Sörra, Patrik Pokopec, Vojtěch Patočka, Filip Křesťan, Daniel Šulista, Jiří Král, libero Michal Kotek. Střídal: Matěj Koranda

Hosté: Tomáš Mišek, Matěj Koloušek, Allan Goncalves Guimaraes, Marek Perry, Jiří Benda, Antonín Klimeš, libera Jakub Krejčíček, Bohdan Ptáček. Střídali: Martin Hilšer, Jakub Sztolarik, Marek Mečiar

Popis utkání

Vstup do utkání dnes měly Benátky neuvěřitelně zdařilý. Dva bodové bloky Vojtěcha Patočky a nevynucená chyba kapitána Beskyd Marka Perry na útoku posílá domácí volejbalisty do vedení 4:1. Další blok domácího kapitána Filipa Křesťana a Benátky již vedou o čtyři body (6:2). Přesto je za stavu 8:8 vyrovnáno zásluhou dělového podání Jiřího Bendy. Benátky se vrací do tříbodového vedení po smeči středem (Jiří Král), kde rozhodčí zaznamenali nepatrnou teč, ale velmi tvrdé podání Jiřího Bendy opět snižuje vedení Benátek (18:17 – eso). V dramatické koncovce dokázaly Benátky udržet jedno až dvoubodové vedení a nejtěsnějším rozdílem získávají vedení 1:0 na sety.

Druhý set začínají lépe Beskydy, při podání Allana Goncalves Guimaraese dokonce odskakují na 4:7, ale domácí se nevzdávají a při podání Filipa Křesťana přebírají vedoucí roli (10:8). Beskydy se začínají zlepšovat v obraně na síti a vrací se do vedení (12:13 – blok Marek Perry a Matěj Koloušek). Rozhodující nástup pro zisk druhé sady si připisuje Matěj Koloušek, přímým bodem z podání posílá Beskydy do vedení 13:16. Benátky dokázaly vyrovnat (21:21), ale hosté si nepatrné vedení udrželi až do konce setu a srovnali na 1:1.

Po změně stran byl poměr bodů velmi vyrovnaný až do další vydařené obrany na síti Beskyd (8:11 – blok Matěj Koloušek). Ve třetím setu se začalo Benátkám dařit na podání a na dvou postech získávají dvoubodové vedení 16:14 (2x eso Filip Křesťana a 1x Daniel Šulista). Další eso si připisuje Tomas Sörra a domácí jsou v samotné koncovce velmi blízko zisku setu (20:17). Po bojovném výkonu dokázaly Benátky získat třetí set a ujímají se vedení 2:1 na sety.

Čtvrtá sada patřila hostů, ti využili několika chyb domácích hráčů, hlavně servis už neměly Benátky tak úspěšný jako v předchozích setech. Šest zkažených servisů na jeden set je opravdu dost. Výsledkem byla hladká výhra Beskyd a utkání se nám dostává do zkrácené hry.

Do tiebreaku vstupují svěřenci Aleše Dittricha velice rozpačitě a Beskydy velmi rychle získávají vedení 3:7. Ještě před výměnou stran se nedaří kapitánovi Beskyd dvakrát zakončit do hřiště a domácí z ničeho nic ztrácí pouhý bod (6:7). Trenér hostí Michal Provazník rychle žádá oddechový čas, po kterém se hra Benátek úplně zhroutila. Benátky dvakrát kazí své podání a zaznamenávají dvě chyby na smeči a konec utkání na sebe nenechává dlouho čekat (8:12). Beskydy hned druhý mečbol proměňují (Jiří Benda z hlavního kůlu) a z Benátek si odváží dva body za vítězství 2:3 z pohledu domácích. Na konci došlo na vyhlášení nejlepších hráčů, za hosty cenu převzal Matěj koloušek a za domácí kapitán Filip Křesťan.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Martina Suváková

Vyjádření k utkání

Marek Perry (kapitán Black Volley Beskydy): „Začátek utkání byl nervózní z obou stran – dost chyb, v koncovce si to nakonec Benátky „urvaly“. Myslím si, že jsme v dalším setu najeli na to, co jsme hráli v koncovce prvního setu a díky bohu, že nám to v té koncovce vyšlo. Ve třetím setu nám Benátky ujely po pár chybách. Čtvrtý set byl celý v naší režii a tiebreak bych řekl, že také. Jsem rád za dva body.“

Aleš Dittrich (trenér VK Benátky nad Jizerou): „Myslím si, že jsme se dostali opět doma do defenzívy. Náš servis přestal být kvalitní. Soupeř nás začal převyšovat a my jsme se dostali pod tlak. Jediný, kdo byl schopný s tím něco dělat, byl Filip Křesťan, ale to bohužel nestačilo.“

Filip Křesťan (kapitán VK Benátky nad Jizerou): „Přijde mi, že takto se o body nehraje. Víme, že to je jeden z důležitých zápasů sezóny. Další důležitý zápas nás čeká příští týden. Osobně nevidím na některých hráčích, že by tomu dali maximum. Ať si šáhne každý do svědomí, zda pro to dělá maximum, ale někteří hráči mají svoji kvalitu a vůbec ji nepředvádí. Pokud člověk neumí hrát pod tlakem, a když mu něco navíc řeknu a neustojí to, tak nemá proč hrát extraligu. Tyto zápasy jsou o tlaku, jako tento, z toho důvodu, protože potřebujeme body. Co k tomu mám říci, že jsem rád za bod, jsme rádi za bod, protože jsme hráli hrozně, ale neměli bychom si to dovolit. Nemůžeme pustit soupeře, abychom si ho rozehráli. Nyní se musíme soustředit na příští týden.“

Michal Provazník (trenér Black Volley Beskydy): „My jsme čekali těžký zápas a byl to těžký zápas, protože domácí hrají velice dobře, porazili České Budějovice, protože doma umí hrát výborně. V prvních třech setech jsme měli problém s podáním od Filipa Křesťana. Naštěstí jsme to ustáli a ve čtvrtém setu si myslím, že jsme utkání zlomili na naši stranu a potom už jsme ho dohráli. Přeji domácím, aby se jim dařilo a dostali se do předkola play off.“