12. kolo, so 11. 12. 2021, 17:00

Zasloužené tři body se Zlínem jsou doma

Ve dvanáctém kole UNIQA volejbalové extraligy na sebe narazily moravské týmy, pro které byl zisk bodů právě z tohoto utkání zásadní, pokud chtějí pomýšlet na předkolo play-off. Fatra to do Frýdku-Místku nemá daleko, takže domácí Black Volley Beskydy nemohli spoléhat na únavu soupeře po dlouhé cestě a museli dát do zápasu vše, což také udělali a zápas vyhráli za plný počet bodů.

Black Volley Beskydy

3:1

Fatra Zlín

(22:25, 25:21, 25:13, 25:23))

Sestava

Domácí: Motyčka, McLain, Prokůpek, Koloušek, Kristian, Provazník, libero Jelen Střídali: Mišek, Muroň

Hosté: Čeketa, Varous, Adamec, Toman, Čechmánek, Lamri, libero Viceník Střídali: Kozák, Vodička, Pavlovský, Šulc, Žák

Popis utkání

Vstup do zápasu se nesl v nervózním duchu. Nicméně od samého začátku měli domácí navrch zejména v obraně a na podání. V průběhu setu byly k vidění nejen pěkné volejbalové momenty, ale také velké množství chyb na podání, zejména hostujícího celku. Zlepšenou hrou se Zlín ve střední části setu dostal poprvé do vedení 17:15, na což zareagoval trenér domácích Salon oddechovým časem a vzápětí po dalším bodu Zlína i druhým. Dramatickou koncovku ukončil hostující nahrávač Lamri přímým bodem z podání.

Do druhého setu domácí doslova „vletěli“. Možná částečně díky promluvě trenéra mezi sety a částečně díky výměně nahrávače, když Provazníka vystřídal domácí odchovanec Mišek. Beskydy hrály neohroženě a záhy vedly 4:1, když jejich jízdu zastavilo sporné rozhodnutí hlavního sudího, který posoudil skvělý Jelenův zákrok v poli jako chybný. Toto, z pohledu domácích nespravedlivé, rozhodnutí doslova nakoplo Beskydy k ještě bojovnějšímu výkonu. Hosté za nepříznivého stavu 15:17 sáhli k dvojstřídání nahrávače a univerzála, které však nepřineslo kýžený efekt a za stavu 19:22 se Lamri s Adamcem vrací zpět dohry, Zlín však přesto druhou sadu ztrácí.

První oddechový čas hostů ve třetím setu si trenér Zlína Obdržálek vzal již za stavu 3:6, kdy byl na podání s chutí hrající Koloušek, nicméně skvěle rozjetý Black Volley tím nezastavil. Domácí naopak postupně navyšovali náskok. Závěr setu už pak byla domácí exhibice. Beskydům se dařilo na útoku i v obraně, Zlínu se naopak nedařilo najít recept na pestrou hru Beskyd.

Ve čtvrtém setu byla patrná chuť po vítězství na obou stranách. Až do stavu 14:14 byl set vyrovnaný, oba týmy úspěšně ztrátovaly. Při podání hostujícího kapitána Šulce hosté mírně bodově odskočili. Odpovědí byl tvrdý útok Prokůpka a vzápětí Motyčkovo eso. Hosté se stejně jako po celý zápas nemohli spolehnout na kvalitní servis, který by zatlačil domácí alespoň trochu do defenzivy. To domácí naplno využili a přičítají si do tabulky tři body za vítězství 3:1.

Autor: Alice Zemanová, foto: Pavel Netolička

Vyjádření k utkání

Jakub Motyčka (kapitán Black Volley Beskydy): „Začátek byl hodně, hodně nervózní. Bylo na nás vidět, že jsme byli víceméně možná podruhé za tuto sezónu v roli favorita a hrozně to na nás dolehlo, takže jsme první set nezvládli, naštěstí potom se naše výkony začaly rapidně zvedat a soupeř začal dělat více chyb. Chtěl bych obzvlášť pochválit výkon Tomáše Prokůpka, zahrál dneska výborně. Konečně tři body do tabulky.“

Jakub Salon (trenér Black Volley Beskydy): „Po rozpačitém začátku, kdy jsme se trošku hledali, jsme potom byli lepší tým, komplexnější hlavně v obraně. Samozřejmě oba dva týmy chtěly vyhrát. Myslím si, že dneska jsme to dobře ubránili a i příchod střídajících hráčů vnesl jiskru do týmu. Jsem rád, že můžeme využít všech devět hráčů, co máme momentálně k dispozici.“

Radim Šulc (kapitán Fatra Zlín): „Myslím, že jsme oba týmy, všichni na hřišti věděli, o co se hraje a podle toho to asi taky vypadalo. Po prvním setu, který jsme vyhráli, a ve kterém jsme zvládli po dlouhé době dobře koncovku, jsem nám věřil. Ale nevím no, možná soupeř dobře vystřídal, něco změnili a my jsme to zkrátka psychicky neutáhli“

Přemysl Obdržálek (trenér Fatra Zlín): „Domácí byli lepší na servisu a to rozhodlo. My jsme vůbec neuškodili na servisu a nedodrželi jsme taktické pokyny.“